En kyrka i Flemingsberg

kyrkan

Välkommen till Tjugofyrakyrkan, en kyrka i Flemingsbergs centrum!

Vi är en relativt nystartad kyrka som i början av 2016 firade sitt femårsjubileum, och som vill vara en kyrka för alla som finns i och runt omkring Flemingsberg. Vi tror på den lokala gemenskapen, och vet att Flemingsberg är en plats som sjuder av liv och människor av alla olika sorter, från alla möjliga olika slags platser och med många, många olika bakgrunder. Vilket passar perfekt för oss, som vill vara en kyrka där alla människor ska kunna känna sig välkomna och hemma!

Varje söndag firar vi gudstjänst tillsammans, där vi lovsjunger, ber, lyssnar på predikan och delar gemenskapen. Efter gudstjänsten kan man köpa fika i vårt café och stanna kvar för att prata och umgås.

Barnen är viktiga för oss! Därför har vi en barnkyrka, Tjugofyrakarat, för barn från 3 år och uppåt. De yngre barnen är naturligtvis också välkomna, men efter den inledande gemensamma samlingen får de yngre leka under uppsikt av sina föräldrar, medan de större barnen har fortsatt samling tillsammans.

Tjugofyrakyrkan grundades 2011 av Lydia och Nicklas Mörling, och är en del av den svenska pingströrelsen.

Välkommen att besöka oss på Röntgenvägen 3 i Flemingsbergs centrum!